Forum www.nestor-electronic.pl Strona Główna www.nestor-electronic.pl
Forum sterowników procesorowych- programy BASCOM

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Sekwencyjny wtrysk gazu

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.nestor-electronic.pl Strona Główna -> Komputer pokładowy-zagadnienia ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marchec
Nowy

PostWysłany: Sob Cze 14, 2008 12:34 pm    Temat postu: Sekwencyjny wtrysk gazu Odpowiedz z cytatem

Witam,
co w przypadku aut z sekwencyjnym wtryskiem gazu? Czy sygnał do komputera bierze się z centralki sterującej wtryskiwaczami gazowymi, czy benzynowymi? Czy jest moliwe, aby komputer pokładowy pokazywał prawidłowe spalanie zarówno na benzynie, jak i na gazie, czy też za każdym razem przy przełączeniu rodzaju paliwa potrzebna jest kalibracja?
Czy można korzystać z czujnika temperatury wbydowanego oryginalnie w samochodzie? Czy możeliwe jest podłączenie innego czujnika temp. znajdującego się w aucie (np. czujnika temp. płynu chłodzącego?)
Pozdrawiam
Marcin
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
rafal
Site Admin

PostWysłany: Sob Cze 14, 2008 5:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

na te pytanie już były odpowiedzi- dlatego za kilka di posta usówam

Ale jeszcze raz Ci odpowiem- podłanczasz sie do centralki od wtrysku benzyny- wtrysk gazu Cie nie interesuje. Jak jezdzisz na gazie to skalibrujesz na gazie i po sprawie, będziesz miał poprawne wskazania.
Czujnika temperatury nie można zmienić musisz mieć to n co ja dokładam, ale możesz sobie go umieścić w dowolnym miejscu
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
marchec
Nowy

PostWysłany: Sob Cze 14, 2008 6:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

OK, szukałem ale nie udało mi się znaleźć... Co do komputera - przecież zawsze gazu auto spala nieco więcej niż benzyny (wynika to chyba z różnej liczby oktanów) - więc czy wskazania wtrysku benzyny (ustawone na benzynę) nie będa zafałszowane? (czyli komputer będzie wskazywał TEORETYCZNE zużycie benzyny, a nie PRAKTYCZNE zużycie gazu)
Powrót do góry
killer78
Zawsze na posterunku

PostWysłany: Nie Cze 15, 2008 11:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

marchec napisał:
OK, szukałem ale nie udało mi się znaleźć... Co do komputera - przecież zawsze gazu auto spala nieco więcej niż benzyny (wynika to chyba z różnej liczby oktanów) - więc czy wskazania wtrysku benzyny (ustawone na benzynę) nie będa zafałszowane? (czyli komputer będzie wskazywał TEORETYCZNE zużycie benzyny, a nie PRAKTYCZNE zużycie gazu)

Ja mam sekwencję u siebie. Podpinasz się pod kabel sterujący wtryskiwaczem benzyny (przed rozcięciem, które doprowadza sygnał do komputera gazu). Dlaczego tak? Bo wtedy zawsze będziesz tam miał impulsy wtrysku. A sam wiesz, że auto z LPG sekwencją na PB jedzie do momentu zagrzania silnika do odpowiedniej temp. ustalonej w komp. gazowym -zazwyczaj w lecie kilka minut, a jak jest b. gorąco to max 20s po odpaleniu przełącza ci się na LPG. Więc nie ma potrzeby kalibrować dla PB i LPG.
Ja u siebie (6 cylindrów sekwencja LPG) podpiąłem się do wtryskiwacza PB i odczyty mam zawsze. Jak jadę na PB to liczy i jak przełączam się na LPG to też liczy. Wiem, że to nie jest w 100% dokładne ale mi wystarczy. Nasz komputer też nie jest w 100% dokładny. Tylko fabryczne kompy są najdokładniejsze, bo przeszły wiele setek godzin testów zanim je włożono do aut. To że na LPG więcej pali to nic, bo kalibrację przeprowadzasz i tak na rozgrzanym silniku na LPG.
Mi średnio wychodzi 1 L PB na 100km - do odpalania. Zbiornik mi wystarcza na ~ 4000km. Tankuję PB tylko do odpalania. W sekwencji nie da się odpalić auta na gazie - komputer nie pozwoli. Odpalasz na PB i za chwilę on się przełącza na LPG.
Suzuki Vitara V6, 24V, 2.0 LPG + Bolid (czyt. maluch) LPG - elektronic
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
marekb
Nowy

PostWysłany: Pią Lut 25, 2011 12:26 am    Temat postu: Chyba nie Odpowiedz z cytatem

Witam. Nie za bardzo się z tym zgodzę. Przy zasilaniu gazem sygnał jest nadal brany z wtrysku benz., czyli komp. będzie "myślał",że jedzie na benz. i wskazania będą zaniżone wzgl. gazu.Ja zamierzam podłączyć sygn. wtrysku do wtrysku benz. przy wtryskiwaczu i do wtrysku gazowego.Zastosuję diody,żeby ewentualnie napięcie sterujące z jednego wtryskiwacza nie nakładało się na drugi wtryskiwacz.Uzasadnienie:przy pracy na benz. pracują wtryski benz.-gazowe nie. Po przełączeniu na gaz wtryski benz. zostają odłączone,a sterownik benz. emulowany,żeby nie pokazywał błędu.Przy odłączeniu wtrysku benz. w to miejsce jest załączany wtrysk gazowy.Dodam, że wtrysk gazu jest zawsze dłuższy od wtrysku benz. przy zachowaniu tych samych parametrów jazdy-czyli jazda na gazie-większe zużycie paliwa(gazu)-jazda na benz.-mniejsze zużycie paliwa(ben.)-czyli poprawnie.Ja swój komp. będę kalibrował na gazie i zobaczę jaki to będzie miało wpływ na pomiar zuzycia benz. po zmianie paliw.Co myślicie o takim połączeniu. Ma to szansę powodzenia? Wkleiłbym schemacik, ale nie wiem jak
Powrót do góry
killer78
Zawsze na posterunku

PostWysłany: Pią Lut 25, 2011 9:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja już rozwiązałem ten problem: otóż nadal jestem podpięty do wtryskiwacza benzyny, ale... mam 2 przekaźniki. One się załączają równolegle z włączeniem elektrozaworu gazu, czyli w momencie kiedy silnik za kilka sekund będzie pracował na gazie. Do tych przekaźników mam podpięte sygnały VSS i INJ. Efekt? Jak jadę na benzynie elektrozawór LPG jest zamknięty, przekaźniki nie działają, komputer nie liczy nic: VSS=0, spalanie =0.
Jak się silnik zagrzeje, włączają się przekaźniki (poprzez sterowanie z elektrozaworu LPG), silnik zaczyna chodzić na LPG, mam wskazanie prędkości VSS i spalania INJ.
W tej chwili dokładność komputera jest na poziomie +- 5%. Czyli jak tankuję na dystrybutorze pokazuje np. 32,6L a mi komp pokazuje np. 31L. Wynika to z korekcji temperaturowych LPG, jak jest zimny to czasy wtrysku są skracane, a jak gorętszy - wydłużane.
Powrót do góry
ozyrys486
Nowy

PostWysłany: Sob Lut 26, 2011 10:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jesteście w błędzie jeśli macie sekwencyjny wtrysk gazu jest przewód przy wtryskiwaczu benzyny na którym jest cały czas sygnał z komputera benzynowego i nie trzeba kombinować z jakimiś diodami i przekaźnikami
dobrze by było gdyby komputerek miał możliwość kalibracji na benzynie i osobno na gazie (wiadomo trzeba go poinformować na jakim paliwie pracuję ale to jest proste ) wtedy nie ma problemu ze przekłamuję na gazie lub na benzynie

ja osobiście mam tak zrobione po wcześniejszym kontakcie w warsztacie w którym montowano mi instalację gazową
Powrót do góry
marekb
Nowy

PostWysłany: Nie Lut 27, 2011 9:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przecież pisałem,że czas wtrysku gazu i benz różnią się.Wobec tego spalanie też powinno się różnić.Jak skalibrujęsz na benz a pojedziesz na gazie to komp pokaże spalanie benz a nie gazu.Sekwencja gazowa działa tak,że wtryskiem gazu nadal zarządza komp benz, a komp. gazowy przelicza różne dane: dł.wtrysku benz.,ciśnienie i temp. gazu,podciśnienie w kolektorze ssącym i inne- na podstawie tych danych oblicza moment i czas wtrysku gazu i dawkuje go.W przypadku kol. killer78 jego komp zlicza impulsy tylko na pracy na gazie-ale o to mu chyba chodziło. To jego wybór i wola. Mi chodzi o pomiar benz i gazu niezależne od siebie. Jeśli masz sekwencję gazową to podepnij lapka i zobaczysz długości wtrysków benz i gaz.U mnie dla przykładu na wolnych benz 2,6 ms , gazu 3,4 ms. Jeśli komp pokł zlicza ilość impulsów-to masz rację, jeśli długość-to nie masz racji.Wszelkie sugestie mile widziane.
Powrót do góry
killer78
Zawsze na posterunku

PostWysłany: Sro Mar 23, 2011 10:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

MOje rozwiązanie daje mi zgodność prawie 97%. Teraz w zimie, a jak będzie latem nie wiem, zobaczę. Narazie mi to wystarcza. Nie potrzebuję zliczania na PB bo służy mi tylko do odpalania. Ale jak macie jakieś ciekawe sugestie, to chętnie posłucham.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.nestor-electronic.pl Strona Główna -> Komputer pokładowy-zagadnienia ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: